World of Tanks

World of Tanks to darmowa gra sieciowa, MMO, która opiera się również na mikropłatnościach. Stworzona została przez białoruskiego developera Wargaming.
W grze wcielamy się w dowódcę czołgu, walczymy przeciwko drugiej drużynie w różnych trybach – spotkaniowy, obrona-atak lub drużynowym. Możemy wybrać jeden z około 150 czołgów, dział pancernych lub artylerii, o ile wcześniej zakupiliśmy go do garażu. Pojazdy pancerne są podzielone na X poziomów (w grze – tierów). Aby zakupić czołg wyższego poziomu, musimy za zdobyte w grze doświadczenia „odkryć” kolejny, w drzewku rozwoju pojazd.
W walce uczestniczy 7 vs 7 lub, znacznie częściej, 15 na 15 czołgów, zbalansowanych tak, aby żaden z uczestników gry nie odczuwał z tego powodu straty ani zysku, dba o to tzw. MM (Match Making). Nie jest natomiast istotne, poza trybem bitew historycznych, jaką nacją gramy – obok siebie mogą stać czołgi rosyjskie, niemieckie lub japońskie, pochodzące także z różnych czasów. Modele czołgów, którymi prowadzimy rozgrywkę, pochodzą z pierwszej połowy XX wieku, z nielicznymi wyjątkami, pojedyncze czołgi znajdują się jeszcze na uzbrojeniu niektórych krajów (np. Patton). Występują również nigdy nie istniejące czołgi, których istniały tylko plany lub były zbudowane modele albo pojedyncze prototypy.
Popularność i powszechność gry spowodowała,że narodził się nowy system oceny gracza, stworzony przez samych użytkowników. Tak więc niedoświadczeni gracze to pomidory (czerwoni), słabi są nazywani pomarańczami, przeciętni cytrynami (to żółci), dobrzy to zieloni, bardzo dobrzy są niebiescy a wybitni – fioletowi.
Gra jest wciągająca i emocjonująca, nierzadko w oknie czatu gry widzimy bluzgi i życzenia wczesnej śmierci w realu i inne zachowania, za które grozi czasowy lub permanentny ban. Jest jedną z gier, która ma już stałe miejsce w ESL, gdzie toczą się własne rozgrywki ligowe – WGL – i w której nie dominują Azjaci :)